HPV؛ ویروسی که کم‌تر به آن توجه می‌کنیم

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

یکی از مشکلات شایع در جوامع امروزی HPV است. معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ایران نرخ ابتلا به HPV (زگیل تناسلی) در ایرانیان را حدود ۵ تا ۹ درصد اعلام کرد. این ویروس که چندین نوع متفاوت دارد می‌تواند بسیار خطرناک باشد. متاسفانه به دلیل کلیشه‌های فرهنگی اشتباه، ممکن است آگاهی ما در این زمینه کم‌تر از حد انتظار باشد. اما این ویروس چیست؟ چگونه رفتار می‌کند و چه چیزهایی درباره آن ضروری‌ست که بدانیم؟

HPV  چیست؟

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یک عفونت ویروسی است که از طریق تماس پوست به پوست بین افراد منتقل می‌شود. بیش از ۱۰۰ نوع HPV وجود دارد که بیش از ۴۰ مورد از آن‌ها از طریق تماس جنسی منتقل می‌شود و می‌تواند اندام تناسلی، دهان یا گلو شما را تحت تاثیر قرار دهد.بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا  (CDC) ، اچ پی وی شایع ترین عفونت مقاربتی (STI) است.

این عفونت آنقدر رایج است که بیشتر افرادی که هنوز رابطه جنسی دارند در برخی مواقع به انواع مختلفی از آن مبتلا می‌شوند، حتی اگر شریک‌های جنسی متعدد نیز نداشته باشند. برخی از موارد عفونت HPV تناسلی ممکن است هیچ مشکلی برای سلامتی ایجاد نکند. با این حال، برخی از انواع اچ پی وی می‌تواند منجر به ایجاد زگیل تناسلی و حتی سرطان دهانه رحم، مقعد و گلو شود.

در این مطلب قصد داریم به ۵ موردی بپردازیم که شاید کم‌تر درباره HPV بدانیم.

دلایل شکل‌گیری HPV

ویروسی که باعث عفونت HPV می‌شود از طریق تماس پوست به پوست منتقل می‌شود. بیشتر افراد از طریق تماس مستقیم جنسی، از جمله رابطه جنسی واژینال، مقعدی و دهانی به عفونت اچ پی وی مبتلا می‌شوند.

حائز اهمیت است که بسیاری از افرادی که مبتلا به HPV هستند به علت عدم بروز علائم ظاهری و عدم شناخت از بدن و معاینه شخصی حتی نمی‌دانند که مبتلا به HPV هستند. به این معنی که حتی اگر شریک زندگی شما علائمی نداشته باشد، همچنان می‌توانید به یکی از انواع این ویروس مبتلا شده باشید و یا شوید. همچنین ممکن است چندین نوع اچ پی وی باهم داشته باشید.

در موارد نادر، مادری که HPV دارد می‌تواند ویروس را در حین زایمان به نوزاد خود منتقل کند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، کودک ممکن است به شرایطی به نام پاپیلوماتوز تنفسی مکرر مبتلا شود که در آن زگیل‌های مرتبط با اچ پی وی در داخل گلو یا راه‌های تنفسی ایجاد می‌شود.

۱-HPV نزدیک‌تر از آنچه که فکر می‌کنیم

اگر سابقه رابطه جنسی داشتیم و هم‌اکنون هم داریم، حداقل ۵۰ درصد احتمال دارد که به اچ پی وی مبتلا شده باشیم و شویم. اما همه اشکال HPV خطرات سلامتی یکسانی ندارند.

HPV در واقع یک اصطلاح گسترده برای بیش از ۱۵۰ گونه از ویروس‌های مرتبط است که اکثر آن‌ها نسبتاً بی‌ضرر هستند. حدود ۴۰ مورد از انواع HPV می‌تواند نواحی تناسلی را آلوده کند و تعداد کم‌تری نیز می‌تواند باعث زگیل تناسلی یا سرطان شود.

در اکثر مواقع، ما حتی نمی‌دانیم که به یکی از انواع اچ پی وی مبتلا هستیم یا خیر. زیرا بیشتر سویه‌های این ویروس (به جز آن‌هایی که باعث زگیل می‌شوند) هیچ سمپتوم و نشانه‌ایی از خود بروز نمی‌دهند. طبق گفته CDC، در حدود ۹۰ درصد موارد، سیستم ایمنی ویروس را به طور طبیعی ظرف دو سال پاک می‌کند. اما زمانی که HPV خود به خود از بین نمی‌رود، برخی از انواع HPV می‌توانند انواع مختلفی از سرطان را ایجاد کنند.

۲- کاندوم به‌طور کامل جلوی HPV را نمی‌گیرد

درست است که استفاده از کاندوم می‌تواند خطر ابتلا به عفونت اچ پی وی را تا حد زیادی کاهش دهد، اما نمی‌تواند این خطر را به طور کامل از بین ببرد. به همین دلیل است که برای جوانان بسیار مهم است که قبل از شروع فعالیت جنسی، واکسن اچ پی وی را دریافت کنند.

۳-واکسن جای آزمایش را نمی‌گیرد

حتی اگر واکسن اچ پی وی را تزریق کرده باشیم باز هم  به غربالگری دهانه رحم نیاز داریم.

واکسن HPV در برابر تمام انواع بالقوه پرخطر HPV و همچنین در برابر هرگونه ویروسی که فرد قبل از واکسیناسیون در معرض آن قرار گرفته است محافظت نمی‌کند. بنابراین تست‌های دوره‌ای اچ پی وی، دهانه رحم یا تست پاپ‌اسمیر برای زنانی که واکسن HPV را تزریق کرده‌اند بسیار توصیه می‌شود.

۴- توجه داشته باشیم که واکسن فقط پیشگیری می‌کند

باید این نکته را به‌طور جدی مدنظر قرار دهیم که واکسن اچ پی وی برای پیشگیری‌ست نه درمان. در افرادی که پیش از این در بدنشان نوعی از این ویروس وجود داشته، واکسن عمل نخواهد کرد. به همین دلیل است که در درجه اول برای کودکان و بزرگسالان جوان تزریق این واکسن توصیه می‌شود – به احتمال زیاد اگر شما سن بالاتری دارید، پیش از این در معرض حداقل برخی از گونه‌های اچ پی وی قرار گرفته‌اید که واکسن از آن‌ها محافظت می‌کند اما خب این وحی منزل و همیشگی نیست! به همین دلیل است که واکسن گارداسیل ۹ برای بزرگسالان تا ۴۵ سال تایید شده است.

گارداسیل ۹،  نوعی واکسن HPV است که در برابر انواع HPV 16، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۲ و ۵۸ محافظت می‌کند. همه این انواع ویروس می‌توانند باعث سرطان شوند و همچنین انواع ۶ و ۱۱ می‌توانند باعث زگیل تناسلی شوند که گارداسیل ۹ در برابرشان پیشگیری لازم را به عمل می‌آورد.

۵- سیگار خطر سرطان مرتبط با HPV را افزایش می‌دهد

سیگار خطر ابتلا به سرطان مرتبط با HPV را افزایش می‌دهد. این امر به این دلیل است که سیگار سیستم ایمنی را تضعیف می‌کند و همین امر می‌تواند به اچ پی وی اجازه دهد تا به طور گسترده رشد کند. اگر می‌خواهید از تبدیل شدن عفونت HPV خفته به رشد پیش سرطانی یا سرطانی جلوگیری کنید، همین امروز عادت سیگار کشیدن خود را ترک کنید.

پرسش هیچ اشکالی ندارد!

همانطور که گفتیم اچ پی وی و انواع آن یک ویروس شایع به خصوص در زنان است که می‌توان از آن پیشگیری کرد. با تزریق ۳ مرحله واکسن HPV در صورت نبود ویروس در بدن‌مان بسیاری از ویروس‌های سرطان‌زای اچ پی وی دیگر به بدن‌مان راه نمی‌یابند. بسیار نیاز و لازم است که ما این ویروس را جدی بگیریم و همچنین بدون هیچ‌گونه تعارف و در کمال احترام از شریک عاطفی‌مان بپرسیم که آیا آزمایش اچ پی وی داده‌اند یا خیر. بی‌شک با بالابردن آگاهی‌مان درباره این ویروس نه تنها سلامت جنسی و روانی خودمان را فراهم می‌کنیم بلکه آرامش روانی و جسمی اطرافیان‌مان را نیز به ارمغان خواهیم آورد.

از این منابع برای نوشتن الهام گرفتیم:

www.healthline.com

www.everydayhealth.com

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.